Posted by on 14 czerwca 2019

W dniu 8 czerwca 2019r. na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy WORD w Kaliszu odbyło się „Profilaktyczne szkolenie w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi i narkomanii”  zorganizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Opatówku.

W sobotni poranek zajęcia rozpoczął Dyrektor WORD w Kaliszu p. Stanisław Piotrowski wykładem o tematyce Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Kolejnym elementem szkolenia były zajęcia ze specjalistą ds. Psychoterapii Uzależnień p. Eweliną Pilarczyk, podczas których uczestnicy mogli pozyskać informacji na temat:

  • Regulacji prawnych dotyczących prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub po spożyciu środków odurzających, prawne aspekty sprzedaży i spożywania alkoholu
  • Zjawisk związanych z nadużyciem alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu; sposób autodiagnozy stylu picia alkoholu oraz środków działających podobnie do alkoholu
  • Wpływu zażywania używek na organizm i zdolności poznawcze uczestnika ruchu drogowego; poziom samokontroli oraz uleganie wpływom zewnętrznym

Elementem kończącym część teoretyczną szkolenia był wykład Kierownika Działu Szkoleń i ODTJ w WORD Kalisz p. Arkadiusza Muskały związany z tematyką dot. doskonalenia techniki jazdy, jazdy defensywnej pojazdem, zagrożeń jakie mogą napotkać kierowcy podczas codziennego kierowania pojazdem, oraz wybranych elementów dot. przepisów ruchu drogowego. Wszystkie w/w tematy wykładu połączone zostały z aspektem wpływu alkoholu lub innych środków działających podobnie do alkoholu na kierowcę i jego zachowanie na drodze.

Część praktyczna szkolenia to jazdy w warunkach specjalnych na płytach poślizgowych w ODTJ Kalisz pod czujnym okiem wykwalifikowanych instruktorów techniki jazdy WORD Kalisz. Kierowcy mogli na własnej skórze przekonać się co może stać się z autem podczas poślizgu i zmierzyć się z takimi zjawiskami jak nadsterowność oraz podsterowność podczas jazdy samochodem. Dodatkową atrakcją były jazdy slalomem oraz ćwiczenia w alkogoglach lub narkogoglach (umożliwia zaobserwowanie jak zachowuje się kierowca pod wpływem alkoholu lub narkotyków) oraz symulator zderzeń na którym uczestnicy szkolenia mogli doświadczyć jak działają pasy bezpieczeństwa podczas zderzenia auta z przeszkodą. Prowadzącą te zajęcia była egzaminator WORD Kalisz p. Magdalena Rynowiecka.

Pełen emocji dzień zakończył się wspólnym pamiątkowym zdjęciem, a na zakończenie w pełni usatysfakcjonowanym i zadowolonym uczestnikom zostały rozdane certyfikaty potwierdzające uczestnictwo w zajęciach.

Posted in: Informacje
Top