ODTJ Kalisz

Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kaliszu został uroczyście otwarty 8 sierpnia 2016r. jako pierwszy w Polsce ODTJ stopnia podstawowegowy budowany przez WORD. Ośrodek usytuowany jest niemalże w centrum miasta, w bezpośredniej bliskości kaliskiego WORD-u


Kaliski Ośrodek posiada dwa moduły treningowe:

Moduł treningowy  nr 1 (MT1) wyposażony jest w płytę poślizgową na którą najazd może odbywać się poprzez przejazd przez urządzenie destabilizujące tor jazdy (tzw. „szarpak”). Siedem kurtyn wodnych rozmieszczonych na płycie poślizgowej, uruchamiając się w losowej kolejności symuluje przeszkody które należy ominąć, lub przed którymi należy wyhamować pojazd.

  • Ćwiczenia prawidłowego zachowania po utracie przyczepności kół
  • Omijanie przeszkód na suchej i mokrej nawierzchni (bez oraz z wykorzystaniem systemu ABS)
  • Slalom na płycie poślizgowej (na prostej)
  • Ćwiczenia manewrów awaryjnych na nawierzchni o zmiennej przeczepności
  • Hamowanie awaryjne na prostej (bez oraz z wykorzystaniem systemu ABS)


Moduł treningowy  nr 2 (MT2) to tor wraz z wycinkiem pierścienia o kącie rozwarcia 120 st. z płytą poślizgową. Zraszacze rozmieszczone na długości całego toru, wzniesienie z zakrętem oraz kurtyny wodne umieszczone na końcu płyty poślizgowej uruchamiane w przypadkowej kolejności które należy ominąć podczas przejazdu, podnoszą trudność wykonywanych ćwiczeń.

Na module treningowym nr 2 można ćwiczyć m.in.:

  • Jazdę po pierścieniu poślizgowym i wyprowadzanie pojazdu z poślizgu nadsterownego
  • Jazdę po pierścieniu poślizgowym i wyprowadzanie pojazdu z poślizgu podsterownego
  • Slalom na płycie poślizgowej (na łuku)
  • Hamowanie awaryjne na łuku
  • Ćwiczenia z jazdy szosowej (wykonywanie manewrów skrętu szosowego, manewrowego, awaryjnego)

Wymienione wyżej przykłady, to oczywiście jedynie wybrane zadania możliwe do przećwiczenia w naszym ośrodku. Nasi doświadczeni instruktorzy techniki jazdy nieustannie opracowują nowe ćwiczenia aby umożliwić Klientom możliwie jak najwięcej sytuacji, które mogą nas zaskoczyć na drodze.

Pragniemy ponadto zaznaczyć, że zarówno MT1 jaki MT2 posiada właściwą infrastrukturę związaną ze strefami bezpieczeństwa, pozwalającą na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń.

Na terenie Ośrodka znajduje się również budynek szkoleniowy, z salą wykładową wyposażoną w sprzęt multimedialny umożliwiającą prowadzenie zajęć teoretycznych. Na dachu budynku znajduje się taras widokowy.

Zapraszamy

Top